Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego
Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie jest instytucją poświęconą historii miasta oraz jego okolic. Jego powstanie było możliwe dzięki Zofii Licharewej, która w 1945 roku przybyła do Kętrzyna, aby zabezpieczyć zabytki z lokalnych kościołów, zamków i pałaców. Z jej inicjatywy w 1946 roku powstało Muzeum Regionalne, które początkowo mieściło się w budynku dawnego aresztu. W 1967 roku muzeum przeniesiono do odbudowanego zamku, gdzie do dziś prezentuje swoje zbiory.
Muzeum dzieli się na kilka działów. Na parterze znajdują się militaria, w tym pancerze, hełmy i broń białą, a także ozdoby z okolicznych rezydencji. Na pierwszym piętrze mieści się biblioteka, natomiast drugie piętro poświęcone jest historii miasta i okolicy, w tym modele zamku i pamiątki po bractwie kurkowym. Na poddaszu eksponowane są kolekcje sztuki ludowej i wystawy czasowe.
Jednym z najcenniejszych eksponatów muzeum jest chorągiew nagrobna trzyletniego Ernesta zu Eulenburg z 1664 roku, która jest jednym z zaledwie jedenastu znanych egzemplarzy dziecięcych chorągwi pogrzebowych w Europie.